menu
Харчові токсикоінфекції (гастроентерити) можуть бути викликані багатьма причинами, які з'ясовано в інформаційному блоці далі.

Захворювання починається з блювання, діареї або з обох цих симптомів, як правило, протягом 48 год після споживання зараженої їжі або питва. Отруєння можуть бути масовими, особливо у їдальнях і ресторанах. Неінфекційні чинники, а також токсини, що попередньо утворились у зараженій їжі, викликають симптоми через кілька хвилин або годин після споживання їжі, тоді як інші інфекції можуть не призводити до захворювання протягом двох діб. Інфекційні гастроентерити можна класифікувати за двома типами: нетоксичні і токсичні.


Нетоксичный тип
До харчових токсикоінфекцій призводять різні види сальмонель (крім S.typhi). У Великобританії найчастіше хворобу викликають S.typhimurium і S.enleritidis. Свійська птиця є найтиповішим джерелом інфекції. Заразитись можна від неправильно заморожених або недоварених курчат, недоварених чи сирих яєць. Інтенсивне вирощування свійської птиці, споживання зараженого пташиного м'яса, глибоке заморожування тушок — всі ці чинники сприяють високому рівню харчових токсикоінфекцій. Джерелом зараження можуть також бути носії кишкової інфекції. Це здебільшого працівники харчової промисловості!. Розмір дози, що є заразною, зумовлює швидкість наростання симптомів та тяжкість перебігу хвороби, і тому розмноження сальмонель у харчових продуктах, котрі знаходяться у теплому місці протягом кількох годин або діб, збільшує небезпеку.

Кампілобактеріоза (збудник Campylobacter jejuni). Нині це найбільш поширена бактерійна харчова токсикоінфекція у Великобританії. Джерела зараження — свійська птиця, собаки, вода і непастеризоване молоко.

Цереоза (збудник Bacillus cereus). Може трапитись при споживанні рису, який після приготування довгий час зберігався.

Лістеріоза (збудник Listeria monocytogenes). Ці бактерії знаходяться у навколишньому середовищі і можуть заражати харчові продукти, зокрема птицю і сир. Вони звичайно не викликають кишкових симптомів, але є причиною септимеції і менінгіту, особливо у вагітних жінок, немовлят, осіб з пригніченою опірністю, хворих на діабет і алкоголіків.

Віруси. Віруси, такі як віруси Норволка, можуть бути ідентифіковані при електронній мікроскопії калу. їх ще не можна штучно вивести. Вони часто розмножуються у молюсках і тому можуть спричинити харчову токсикоінфекцію.

Найпростіші. Ciardia lamblia і види криптоспор також можуть викликати харчові токсикоінфекції або діарею.


Токсичний тип
Ці харчові отруєння найчастіше зумовлюються дією ентеротоксину S. aureus. Носіями цих мікроорганізмів часто є працівники харчових підприємств із септичними ушкодженнями на руках. Відпорідна температура призводить до розмноження стафілококів і утворення стійкого до нагрівання токсину.

Штами клостридій, багато з яких відносно стійкі до нагрівання, також можуть розмножуватись у деяких харчових продуктах, зокрема м'ясі. Попередня термічна обробка тушкованих страв і запіканок не завжди знищує всі спори, і зберігання таких продуктів може призвести до утворення термостійких токсинів, які здатні викликати гастроентерит, іноді тяжкий.

Нещодавно було встановлено, що вероцитотоксинпродукуючий штам Escherichia coli (ентерогемораґічні E.coli типу 0157) спричинює харчову токсикоінфекцію, можливо м'ясного походження, у формі гемораґічного коліту. Ці бактерії також є причиною гемолітичного уремічного синдрому.

Клінічні ознаки
Одночасна з'ява симптомів у кількох мешканців будинку або працівників установи спрощує діагностування. Важливим показником етіології є тривалість інкубаційного періоду. Якщо блювання починається раніше, ніж через 30 хв після споживання підозрілої їжі, причиною його є, напевно, хемічне отруєння; якщо воно виникає через 12 — 48 год, є імовірність, що це сальмонельоза або кампілобактеріоза. Проміжне положення займають інкубаційні періоди токсикоінфекцій, викликаних стафілококами і клостридіями. Клінічні ознаки харчових токсикоінфекцій з'ясовано в табл. 5.18.

Ботулізм. Ця форма бактерійної харчової токсикоінфекції зустрічається зрідка. Хвороба спричинюється токсином, який виробляють C.botulinum у неякісно оброблених продуктах або рибних консервах. За клінічними ознаками ботулізм відрізняється від усіх інших типів бактерійних харчових токсикоінфекцій; він виявляє себе, як правило, блюванням і парезом м'язів скелепу, очей, гортані та дихальних м'язів. Смертність дуже висока.


Діагноз
Для дослідження беруть випорожнення, блювотні маси, а також залишки підозрілої їжі, якщо це можливо. Кампілобактерії і мікроорганізми групи сальмонель виділяються, як правило, швидко. У складніших випадках необхідно направити на засів кров. Реєстрація заражень сальмонельою та іншими типами харчових токсикоінфекцій у Великобританії обов'язкова.

Лікування
Більшість випадків харчових токсикоінфекцій мають легкий перебіг, і симптоми зникають через кілька днів. Твердої їжі хворому давати
не слід, а можна тільки рідку. Рідини й електроліти поновлюють перорально, але з малими дітьми необхідно дотримуватись особливої обережности. Знесилені або зневоднені пацієнти потребують внутрішньовенного введення рідин. Коли гострі симптоми припиняються, необхідно призначати напіврідку низькогрубу дієту. Для контролі діяреї у дорослих корисні кодеїнфосфат або лоперамід.

При гострій діяреї і блюванні не слід зловживати антибіотиками, оскільки вони не завжди ефективні і часто загострюють симптоми. Якщо підозрюється або підтверджується сальмонельоза, або якщо діарея тяжка чи тривала, слід призначати ципрофлоксацин або триметопрім. Кампілобактерійний ентерит лікують еритроміцином або ципрофлоксацином. Listeria monocytogenes чутливі до ампіциліну. Гентаміцин у поєднанні з ампіциліном дають особам з пригніченою опірністю або для лікування менінгіту.

Якщо є підозра, що отруєння викликане хемічною речовиною або їжею, шлунок хворого треба промити теплуватою водою, а вміст шлунку дослідити.

Профілактика
Зменшити кількість харчових токсикоінфекцій можна ретельним дотриманням норм особистої гігієни (перш за все це стосується працівників харчових підприємств), не забувати мити руки після користування туалетом. Зберігати продукти перед споживанням протягом кількох годин або днів потрібно у низькотемпературних умовах. Перед варінням морожену птицю обов'язково слід витримувати при кімнатній температурі принаймні 12 год, інакше патогени у центрі тушки можуть залишитись неушкодженими. Терміново потрібно удосконалювати методи вирощування свійської птиці.