Дія ультрафіолетового світла
Короткохвильове ультрафіолетове (у/ф) проміння (290—320 нм) завдає більшої шкоди, ніж довгі хвилі (320—400 нм). Ультракороткі хвилі (менше 290 нм) проходять через фільтр озонового шару Землі. Оскільки цей шар тоншає, слід чекати збільшення числа захворювань на рак шкіри (табл. 4.2.).
СОНЯШНИЙ ОПІК
Клінічні ознаки
Соняшний опік — це складний різновид гострого запалення, що починається з ерітеми, свербіжу, набряку та пухирців й закінчується нездужанням, нудотою, виснаженням та серцево-судинною недостатністю.
Лікування
Лікування
Опіку можна запобігти, вживаючи креми, що не пропускають ультрафіолетового проміння, або примочками (5—10% параамінобензоїдна кислота), а також поступовим загорянням, при якому виробляється меланін. Лікують охолодженням із застосуванням простих аналгетиків, як, наприклад, аспірин чи парацетамол, каламінових примочок та заміщенням рідини (введення орально або внутрішньовенно фізіологічного розчину з Д-глюкозою) аж до корекції її втрати.
Профілактика
Профілактика
Не рекомендується виставляти шкіру під пряму дію соняшного проміння. Слід застосовувати спеціяльні креми, що не пропускають відбите соняшне світло. Особи з рудуватим волоссям, зеленоокі, світлошкірі та з великою кількістю ластовиння нормально не засмагають і тому особливо ризикують.
ХРОНІЧНІ СОНЯШНІ УРАЖЕННЯ
Клінічні ознаки
Хронічні соняшні ураження викликають передчасне старіння шкіри, депіґментацію, атрофію, гіперкератотичні плями (соняшні кератози) та рак шкіри.
Лікування
Лікування
Соняшні кератози можна лікувати 5% флуорурациловою маззю упродовж одного тижня. Найбільша в світі кількість випадків захворювань на рак шкіри трапляються у Австралії.