menu
Хоча скарлатина зараз вважається легкою хворобою, надалі ця характеристика може змінитися, оскільки протягом останніх 300 років реєструвалися коливання в ступені її тяжкости. Інфекція потрапляє в організм, як правило, через носоглотку і мигдалики, рідше через пологові шляхи після народження дитини або рани. Скарлатина передається повітряним шляхом, рідше через молоко чи молозиво, заражені стрептококами. Інкубаційний період триває 2 — 4 доби.

Клінічні ознаки
Скарлатина уражує, як правило, дітей. Вона починається раптово і у найбільш тяжких випадках супроводжується фарингітом, гіпертермією, головним болем і блюванням. Запалюється горло; мигдалики збільшуються і можуть покриватися фолікулярним ексудатом. Він відрізняються від плівки, яку спостерігають при дифтерії, своїм жовтим кольором і тим, що він легше видаляється. Відбувається незначне розширення тонзилярних лімфатичних вузлів. Висип звичайно з'являється на другий день — спочатку за вухами, потім швидко перетворюється на дрібнокрапчастий висип на фоні суцільної гіперемії. Вона найбільш інтенсивна на згинах рук та ніг. Обличчя не уражується висипом, а здебільшого червоніє внаслідок гарячки, ділянка навколо рота стає блідою. Язик спочатку обкладений, пізніше не очищується і з'являються червоні сосочки, що сильно виступають. Десь через тиждень висип змінюється лущенням. Висіяти S.pyogenes можна, взявши мазок з горла.

Ускладнення
Завдяки легкому перебігові хвороби і впровадженню ефективної хеміотерапії ускладнення тепер менш поширені, ніж колись. Можуть виникнути гостре запалення середнього вуха, шийний лімфаденіт і синусит. Іноді залишковими явищами є ревматична гарячка і гломерулонефрит, які розвиваються через 2 або З тижні після "атаки" будь-якої гемолітичної стрептококової інфекції.

Лікування
Лікування скарлатини таке ж, як і стрептококового захворювання горла. Більшість хворих швидко реаґують на феноксиметипеніцилін (250 мг для дітей і 500 мг для дорослих — титрована початкова доза протягом 7 днів).