menu
Порушення, пов'зані з переохолодженням

ОБМОРОЖЕННЯ
 
Сухий мороз нижче 0° С обморожує погано захищені тканини тіла, наприклад, пальці, особливо у людей, що перебувають на високогір'ях, де кількість кисню мала, а потреба в ньому велика.
 
Клінічні ознаки
 
Попереджувальна ознака — інтенсивний біль у пальцях рук або ступнях. Поверхневе обмороження призводить до утворення пухирців на шкірі. При глибокому обмороженні спостерігається некроза тканин, що спричинює гангрену.

Лікування

 
Обмороження лікується швидким зігріванням усього тіла. Хворого гарно закутують, дають гарячі напої, а також зігрівають ушкоджену частину тіла у воді температурою до 40°С.

ГІПОТЕРМІЯ

 
Гіпотермія менш поширена, ніж гіпертермія, проте належить до критичних станів.
 
Гіпотермія може виникнути або внаслідок нещасного випадку, коли людина перебувала під дією низьких температур, або як ускладнення після гострого захворювання.
 
Гіпотермія внаслідок нещасних випадків трапляється у немовлят, людей старшого віку, п'яних та хворих, що перебували на холоді. Вона супроводжується різними захворюваннями, зокрема хворобою Аддісона, мікседемою, інсультом та сепсисом і може виникнути як ускладнення після гіпоглікемії, уремії, печінкової недостатності, голодування, м’язового паралічу та вживання деяких ліків, особливо фенотіазінів, які стримують тремтіння. Гіпотермія можлива після занурення у холодну воду. Вона особливо небезпечна для нафтовиків Північного моря, плавців на довгі дистанції, моряків та альпіністів.

Клінічні ознаки

 
Температура тіла сягає нижче 34°С і може знижуватися аж до 25°С Підкреслюємо, що справжня температура вимірюється за допомогою термоелементів або інкубаційного термостатного термометра. Хворий мерзне, блідне, іноді спостерігається туга рухомість м'язів. Коли температура падає нижче 26,7°С, людина непритомніє, може розвинутися загальний набряк. Зникають рефлекси сухожиль та зіниць очей.

Обстеження

 
Внаслідок лактацидемії, яка частково є наслідком гіпоксії периферичних тканин, розвивається гемоконцентрація (згущення крови), обмінна ацидоза та легка форма уремії. Може з'явитись гіпоглікемія, у деяких хворих — гіперглікемія. У деяких людей виникає панкреатит, що може спричинити зростання кількости сироватки амілази. Електрокардіограма типова — з кривою на стику комплексу QRS та ST-сеґменту. Характерне порушення серцевих ритмів, включаючи фібриляцію шлуночків. Спостерігається брадикардія. ЕКГ може бути викривлена тремтінням м'язів.

Лікування

 
Хворого поступово зігрівають, загортаючи у простору ковдру. Надто швидке зігрівання може викликати шок і не призведе до достатнього підвищення внутрішньої температури для зігрівання серцевого м'язу. Особливо серйозно слід поставитися до можливого розвитку аритмії. При рН менше за 7,25 потрібно внутрішньовенно вводити двовуглекислий натрій. Важливо контролювати калієву сироватку та гази крови.
 
Можна використати зігрітий кисень. Слід уважно обстежити легені, оскільки існує небезпека виникнення пневмонії, лікувати яку необхідно із застосуванням відповідних антибіотиків. Суттєво підтримувати тиск крови. Для цього використовують глюкозу та фізіологічний розчин, альбумін або низькомолекулярний декстран, який підігрівають до 37°С.
 
Прогноза
 
Серед осіб старших 75 років спостерігається високий рівень смертности. Особливо важливо не прийняти обмерзлих за мертвих. Довідку про смерть не слід видавати доти, доки хворого не зігріють до 36° С, а він після цього не подаватиме ознак життя. Це перш за все стосується молодих пацієнтів, здатних витримувати гіпотермію протягом досить тривалого часу.
 
Охорона праці - обмороження - http://labor-safety.org/blog/otmorozhenie/1-0-46