menu
(ХВОРОБА КАРІОНА, ЛИХОМАНКА ОРОЯ, ПЕРУАНСЬКА БОРОДАВКА)
Ця хвороба спричинюється Bartonellae baciliformis, які передаються москітами. Зустрічається переважно у вузьких жарких долинах західних Анд на висотах між 600 і 3000 м, в Перу, Еквадорі, Болівії, Колумбії і Чілі. Інкубаційний період триває 21 добу.

Клінічні ознаки
Раптово розвиваються гарячка і гемоліза, що супроводжуються болем у м'язах і суглобах, нудотою, блюванням і діареєю, делірієм або комою. Селезінка і печінка збільшуються і стають болісними при пальпації. Bartonellae проникають у великій кількості в еритроцити, а також в ендотеліяльні клітини, які вистилають зсередини малі кровоносні судини. При відсутності лікування смертність становить 90 відсотків. Причиною смерті часто є вторинне зараження сальмонельою.

Перуанська бородавка
Перуанська бородавка — хвороба шкіри, що починається, як правило, через 30 — 40 діб після зараження і виявляє себе великою кількістю вишнево-червоних гемангіомоподібних шкірних вузликів діаметром 2 — 10 мм. Вони розкидані периферично на голові і кінцівках, іноді на слизовій оболонці ротової порожнини та горла, зникають через 2 — 3 місяці.

Діагноз
Хвороба підтверджується виявленням Вагtonellae в еритроцитах, крові або в ушкодженнях шкіри.

Лікування
Через ризик зараження сальмонельою на ранній гарячковій стадії найкраще призначати хлорамфенікол (500 мг кожні 6 год). Також збудник бартонельози чутливий до пеніциліну і тетрацикліну. Можуть знадобитися переливання крові, рідин і електролітів.

Профілактика
Для особистого захисту рекомендується використовувати проти комах інсектициди і відлякуючи засоби, спати під дрібновічковою сіткою.