menu
Воші спричинюють свербіж. Борелії вивільнюються з заражених вошей, коли їх розчавлюють під час розчухування, яке також сприяє засіву борелій у шкіру.

Патогенез
Борелії розмножуються в крові, нагромаджуються у дуже великій кількості під час гарячкових фаз і проникають у тканини більшості органів, особливо в печінку, селезінку і мозкові оболонки. Гепатит і спричинена ним жовтяниця, часті за тяжких заражень, можуть супроводжуватись петехіяльними крововиливами в шкірі, слизових оболонках і серозних поверхнях внутрішніх органів. Помітною є тромбоцитопенія. Сеча часто містить білок, іноді спостерігається справжня гематурія.

Клінічні ознаки
Хвороба починається раптовою гарячкою. Підвищення температури до 39,5 — 40,5 °С супроводжується прискореним пульсом, головним болем, загальним тупим болем, і часто висипом, носовою кровотечею і герпесом губ. У міру того, як хвороба прогресує, печінка і селезінка стають болючими і збільшуються, посилюється жовтяниця. Може виникнути сильна серозна і кишкова кровотеча. Іноді розвиваються розлад свідомості і менінґізм. На 4— 5 добу гарячка закінчується кризою, часто з рясним потовиділенням, зниженням тиску крови, серцевою недостатністю і недостатністю кровообігу. Другої гарячки може не бути, але у певної частини хворих після безгарячкового періоду, що триває близько 7 діб, можуть виникати один або кілька рецидивів, менш тяжкі і тривалі. Без спеціального лікування смертність може сягати 40 відсотків, особливо серед осіб старшого віку і при поганому харчуванні.

Діагноз
Мікроорганізми виявляють у крові під час гарячки мікроскопією "темного поля" або фарбуванням товстих і тонких мазків.

Лікування
Лікування полягає в ліквідації осередка інфекції, зменшенні тяжкої реакції Джаріча-Герксґеймера, яка неминуче настає після успішної хіміотерапії, і в попередженні рецидивів. Найбезпечніше призначати прокаїнпеніцилін 300 мг внутрішньом'язово і наступного дня — 0,5 г тетрацикліну. Один тетрациклін ефективний і запобігає рецидиву, але небезпечний тяжкою реакцію. Доксициклін (200 мг один раз перорально) як альтернатива до тетрацикліну має перевагу, що полягає в лікувальному ефекті також проти висипного тифу, котрий часто супроводжує епідемії поворотного тифу. Через 0,5 — 3 год після лікувальних процедур починаються озноб, різке підвищення температури до 40-42 °С, тахіпное, тахікардія, часто кашель, розлад свідомості, тяжке занедужання, делірій та, іноді, судоми і кома. За цією фазою швидко розвиваються глибока гіпотензія і розширення кровоносних судин, яке може тривати від 8 до 12 год і ускладнюватись серцевої недостатністю. Протягом 48 год після закінчення курсу лікування хворий повинен дотримуватись суворого постільного режиму, за ним необхідний уважний догляд, оскільки можливі ускладнення. При гарячці з температурою понад 41 °С необхідні обтирання теплуватою губкою, пильна увага до гідратації зі своєчасним введенням рідин перорально і негайне лікування серцевої недостатності.

Профілактика
Хворий, його одяг, а також усі, хто з ним контактували, повинні бути очищені від вошей у такий же спосіб, як за епідемічного висипного тифу.