menu
Хламідійні хвороби

Хламідії спричинюють пситтакозу і орнітозу , уретрит, венеричну лімфогранульому і трахому.

ТРАХОМА
Це особливо заразний кератокон'юнктивіт, обумовлений мікроорганізмами Chlamydia trachomatis. Передається здебільшого контактним способом або через предмети при недотриманні гігієни. Трапляються зараження дитини під час пологів від інфікованої матері.
Величезна кількість людей страждає від трахоми у жарких і сухих субтропічних та тропічних країнах. Ця хвороба виявляється також у Південній Європі і серед іміґрантів у Великобританії. Такі її характеристики, як частота уражень і тяжкість, істотно відрізняються у різних географічних областях. В ендемічних регіонах хвороба уражує найчастіше дітей.

Патогенез
Хвороба триває роками, її перебіг може бути протягом довгого часу латентним або загострюватися. Кон'юнктива верхньої повіки спочатку зазнає васкуляризації і клітинної інфільтрації; панує поширюється до рогівки і призводить до її потьмянілости та послаблення зору.

Клінічні ознаки
Хвороба звично розвивається поступово, і її початок може бути непомітним для інфікованого. Ранніми симптомами є подразнення кон'юнктиви і тонічний блефароспазм, але хворі іноді не помічають їх доти, поки не почне слабшати зір. Трахома може також виявлятись як гостра бленорея новонароджених.
Характерними є ранні фолікули трахоми, але клінічно відрізнити їх від кон'юнктивітів, обумовлених іншими вірусами, на цій стадії дуже важко.
Рубцювання повік спричинюється ентропіоном (заворотом повіки).

Діагноз
Внутрішньоклітинні включення можуть бути виявленими в кон'юнктивальних зіскрібках фарбуванням йодом або за допомогою імунофлюоресценції. Хламідій можна виділити із зародка курчати або клітинної культури.

Лікування
Необхідно застосовувати двічі на день протягом 3 місяців очну мазь або олійні краплі із вмістом 1-3% тетрацикліну. При масовій те¬рапії в ендемічних районах добрі результати дає місцеве застосування двічі на день протягом 3-6 днів кожного місяця упродовж 6 місяців названих препаратів. Певний ефект дає застосування пероральна тетрацикліну (15 мг/кг на добу), доксицикліну (15 мг/кг на добу) або сульфонаміду (ЗО мг/кг на добу) протягом 3 тижнів. Потворність і рубцювання повік, помутніння рогівки, утворення виразки і рубцювання рогівки вимагають хірургічного лікування після взяття під контролю льокальної інфекції.

Профілактика
Необхідно дотримуватись особистої гігієни та чистоти в побуті. Важливе значення має ретельний догляд за очима новонароджених і малих дітей. Слід вивчати родинні контакти. Обстеження населення допомагає виявляти і лікувати безсимптомні форми хвороби. В регіонах високої ендемічности необхідні трахомні клініки