menu

Коклюш — це висококонтагіозна хвороба, спричинювана Bordetella pertussis. Ці бактерії розповсюджуються крапельним шляхом. Клінічне діагностування на ранній — найбільш заразній стадії — неможливе, що призводить до епідемій. Захворіти на коклюш можна у будь-якому віці, але близько 90 відсотків випадків припадає на дітей віком до 5 років. Інкубаційний період триває 7 — 14 діб.

Клінічні ознаки

Найвища заразність— на ранній стадії коклюшу, коли розвивається катар верхніх дихальних шляхів, який супроводжується кон'юнктивітом, ринітом і незначним кашлем і триває 1 тиждень. Спазматичний період характеризується сильними приступами кашлю. Кількість таких приступів за 24 год варіює від поодиноких випадків до 40 — 50 з посиленням уночі. Кожний приступ складається з послідовності коротких різких кашльових поштовхів, які відбуваються один за одним без передиху і закінчуються глибоким вдихом, під час якого можна чути характерний для цієї хвороби звук з присвистом. Він може бути відсутнім у старших дітей і дорослих завдяки набагато ширшому повітряному проходу. Останній приступ серії часто закінчується блюванням. Спазматичний період триває від одного до кількох тижнів і змінюється періодом одужання, за якого кашель стає менш частим і мокротиння менш в'язким.

Ускладнення
Ускладнення коклюшу з'ясовано в інформаційному блоці внизу.



Діагноз
Діагностування коклюшу дуже утруднене на катаральній стадії, коли хвороба найбільш заразна. Діагноз може бути підтвердженою в лабораторії виявленням Bordetella pertussis у мазках, взятих із задньої стінки носоглотки і перегородки носа. Аналіза крови показує лімфоцитозу, яка, проте, може не прогресувати, доки хвороба не розвинеться. Діагностування полегшується у спазматичному періоді, коли посилюється кашель, і в цей період небезпека передачі інфекції значно зменшується.

Лікування
Еритроміцин може полегшити перебіг хвороби, якщо його вводити під час катаральної стадії. Протикашльові засоби, такі як метадон, можуть бути корисними для зменшення сили приступів. Якщо хвороба триває довго і з частим блювання, хворих необхідно підтримувати штучним годуванням, особливо немовлят і малих дітей. їжа, як правило, приймається і засвоюється, якщо її давати негайно після блювання, якому часто передує приступ кашлю.

Профілактика
Активна імунізація  дуже рідко (одна із понад 300000 доз) може викликати приступ коклюшу або неврологічні ушкодження, однак через негативне ставлення до неї громадськости щеплення дітей проти коклюшу було зменшене. Проте побічні ефекти щеплень неможливо порівняти з небезпекою захворіти на цю тяжку хворобу. Особливо це стосується малих дітей. Багато смертей від коклюшу трапляється протягом перших трьох місяців життя і тому потрібен дуже уважний догляд, щоб уберегти дітей від цієї хвороби. Дітям з груп ризику слід профілактично призначати еритроміцин.