menu
Від епідемій чуми, таких як "чорна смерть", люди потерпали з давніх часів. У наш час ця хвороба обмежена поодинокими випадками або льокальними спалахами, а також зустрічається серед гризунів у дикій природі. Спричинюють хворобу грамнеґативні бактерії Yersinia pestis. Вони розповсюджуються між гризунами їхніми блохами, і якщо інфекція охоплює домашніх щурів, то блохи-носії можуть заразити і людину. На останніх стадіях людської чуми Y.pestis виділяються з мокротинням і розповсюджуються між людьми крапельним шляхом. Таким чином може виникнути "легенева чума". Вона може також бути викликана випадковим вдиханням лябораторної культури. Від інфікованих диких гризунів або бліх ризикують заразитися мисливці. Останні значні спалахи чуми були зареєстровані у В'єтнамі і Східній Африці, поодинокі випадки — у США та в інших місцях.

Патогенез
При проникненні через шкіру збудники зазнають фагоцитозу і швидко переміщуються до найближчих лімфатичних вузлів, де викликають гостре запалення, іноді гемораґічне. Якщо зараження не локалізувати, розвиваються септицемія і некротичні, гнійні або геморагічні ушкодження багатьох органів. Ушкодження судин і втрата рідини можуть призвести до олігурії і шоку, а дисеміноване внутрішньосудинне згортання може викликати численні кровотечі. Вдихання Y.pestis викликає альвеолярні ушкодження і рясне потовиділення. Інкубаційний період триває лише 3 — 6 діб, але у випадку легеневої чуми він ще менший.

Бубонна форма чуми
Ця форма хвороби є найбільш поширеною. Вона починається раптово інтенсивною гарячкою, гострим головним болем і висиханням шкіри. Уражені лімфатичні вузли швидко збільшуються, з'являється різкий біль. Найбільш типовим місцем бубону, утвореного при збільшених лімфатичних вузлах і оточуючих їх тканин, є пахвина. Іноді ця форма відносно легка, але у більшості хворих швидко розвивається токсемія, тахікардія, гіпотензія і розлад свідомости. Селезінка, як правило, збільшена.

Септична форма чуми
Не виявлені бубони швидко руйнуються. Менінґіт, пневмонія і відхаркування кров'янистого гною, який містить Y.pestis, можуть ускладнити бубонну або септичну форму чуми.

Легенева форма чуми
Починається несподівано кашлем і задишкою. Невдовзі хворий починає виділяти велику кількість кров'янистого, пінистого, рідкого високозаразного мокротиння, синіє і вмирає. Рентгенографія легень показує на затемнення часточок.

Діагноз
Повідомлення про мор серед щурів має збудити підозру щодо спалаху чуми. Вкрай необхідне раннє діагностування. Одержаний з бубону аспірат мокротиння або лейкоцитної плівки використовують для виявлення мікроорганізмів за допомогою забарвлення метиленовим синім або імунофлюоресценції. Необхідно засівати культуру з крови, гною і аспірату. Чума підлягає реєстрації за міжнародними медико-санітарними правилами.

Лікування
Якщо на підставі клінічних і епідеміологічних дослідів підозрюється чума, необхідно якомога швидше і навіть превентивно починати лікування. Слід зібрати зразки для лабораторної аналізи. Призначають внутрішньом'язово чи внутрішньовенно стрептоміцин кожні 6 або 12 год при добовій дозі ЗО мг/кг протягом 10 діб або тетраміцин 10 мг/кг кожні 6 год перорально чи внутрішньовенно протягом 10 днів. Може виникнути необхідність лікування гострої недостатності кровообігу, десимінованого внутрішньосудинного згортання або кисневої недостатності.

Профілактика
Важливо берегтися від укусів бліх, які є носіями чуми. Необхідно контролювати ситуацію зі щурами. Обробка підлоги порошками — 1,5% диельдрин або 2 % альдрин — чи вдування їх у нори щурів знищує всіх бліх. Така обробка діє протягом 9 — 12 тижнів. В ендемічних районах населенню слід уникати контактів з дикими тваринами, особливо знімати з них шкури.

Для осіб з професійним ризиком зараження чумою існує формалін-убита вакцина. Хворих ізолюють, обслуговуючи персонал повинен носити халати, маски і рукавички. У випадку контактування необхідний захист тетрацикліном (2 г щоденно) або сульфонамідом (3 — 6 г щоденно) протягом тижня. Посмертний огляд небезпечний.