menu
Харчова клітковина
Клітковина — природний наповнювач рослинної їжі. Це та частина їжі, яка не перетравлюється ферментами людини. Основними класами клітковини є целюлоза, геміцелюлоза, лігніни, пектини та смоли. Всі вони полісахариди (себто вуглеводи), за винятком лігніну, який разом з целюлозою утворює структуру рослин. Пектини та смоли клейкі, не волокнисті.
 
Деякі види клітковини, особливо геміцелюлоза пшениці, підвищують здатність товстої кишки утримувати воду, а також збільшують об'єм калової маси. Вони усувають звичний запор, і, схоже, запобігають дивертикульозі, можуть зменшити ризик раку товстої кишки. Інші види — клейкі полісахариди, що не засвоюються, такі як пектин, гуарова смола — більше впливають на верхню частину шлунково-кишкового тракту. Вони сприяють сповільненню випорожнення шлунку, викликають почуття ситності, можуть вирівнювати криву толерантности і зменшувати концентрацію холестеролу в плазмі.
 
Харчова клітковина перетравлюється в товстому кишечнику існуючою там бактерійною флорою, неендогенними ферментами з утворенням кишечних газів. Невелика кількість летких жирних кислот абсорбується через слизову оболонку товстої кишки. Через незавершеність досліджень досі немає офіційних рекомендацій щодо дози клітковини, різних видів продуктів, але існуюче нині у високорозвинених країнах середнє споживання клітковини (15—20 г щоденно) вважається недостатнім.