menu
(ХВИЛЕПОДІБНА ЛИХОМАНКА), МАЛЬТІЙСЬКА ЛИХОМАНКА, АБОРТИВНА ЛИХОМАНКА
Бруцельоза у Північній Европі зумовлюється дією мікроорганізмів Brucella abortus які потрапляють в організм людини переважно від зараженої великої рогатої худоби. У ветеринарних лікарів, лабораторного персоналу і різників бруцельозу можна вважати професійною хворобою. У Великобританії випадків зараження від великої рогатої худоби останнім часом не спостерігалось. На Мальті і в багатьох країнах Середнього Сходу ця хвороба часто викликається B.melitensis і передається зараженими козами і вівцями. В США і на Далекому Сході збудниками можуть бути B.suis, набуті від свиней. Інкубаційний період триває близько 3 тижнів. У фермерів і ветеринарів хвороба протікає здебільшого безсимптомно.

Клінічні ознаки
Бруцельоза має ознаки як інфекції кровотоку, так і внутрішньоклітинної інфекції. Ці ознаки з'ясовано в інформаційному блоці. Без лікування хвороба може тривати від кількох днів до багатьох місяців і в останньому випадку часто призводить до сильної кволости хворого. У тяжкохворих можуть розвиватися нейтропенія і лімфоцитоза.


Діагноз
У випадку гострого захворювання збудника виділяють з культури, взятої з крови і особливо кісткового мозку, при засіві в спеціяльних умовах. Серологія бруцель ненадійна: чотириразове зростання титру аглютинуючих антитіл виявляє антитіла імуноглобуліну М і може бути підставою для встановлення діагнозу, але більше поширені перехресні реакції. Тест на фіксацію комплементу і антиглобуліновий тест показані при хронічних інфекціях.

Лікування
Призначають тетрациклін по 500 мг кожні 6 год і рифампіцин по 600 мг щодня протягом 4 тижнів. Після такого лікування рецидиви трапляються рідко. Замість рифампіцину можна використовувати стрептоміцин по 1 г щоденно. Тетрациклін або котримоксазол (2 піґулки двічі на день) здебільшого ефективні, але можливі рецидиви хвороби.

Профілактика
Заражена велика рогата худоба має бути виявлена і знищена. Розповсюдженню бруцельози через молоко можна запобігти його пастеризацією або кип'ятінням. Ветеринарні лікарі та інші особи, які мають справу із зараженими тваринами, повинні ретельно дотримуватись правил гігієни.